Nakon više od dvije godine konzultiranja, krajem travnja Erasmus Studentska Mreža (ESN) objavila je manifest #ErasmusUpgrade koji sadrži 13 prijedloga za poboljšanje programa koji će naslijediti Erasmus+ program.
Manifest usmjerava na sve uključene u provedbu Erasmus+ programa, posebno europske institucije, nacionalna tijela, visoka učilišta i sudionike programa. Njegovi rezultati osnova su ESN-ovih stajališta na međunarodnoj i nacionalnoj razini u kontekstu nadolazećih rasprava o financiranju i formi nasljednika Erasmus+ programa.
Što ESN želi?
- Povećanje dosega programa, kako u Europi tako i diljem svijeta, korištenjem masovnih medija i novih digitalnih alata.
- Primjenu pojačane i uključive usluge podrške za suočavanje s društvenim izazovima i osposobljavanje sudionika vještinama potrebnim za suočavanje s izazovima 21. stoljeća.
- Provedba i upravljanje programa trebali bi biti poboljšani standardizacijom procesa mobilnosti i uvođenjem digitalnih alata za suzbijanje birokracije i smanjenja administrativnih potreba.
- Puna prepoznatljivost rezultata mobilnosti kroz bolju komunikaciju, implementaciju mogućnosti mobilnosti i "integrirani Erasmus+ pristup" studiju i radu.
- Konačno, ESN traži povećani proračun za bolju kvalitetu, doseg i transparentnost kako bi se poboljšalo uključivanje studenata iz obitelji lošijeg socijalnog statusa, nacionalna potpora mobilnosti i praćenje i balansiranje dolaznih i odlaznih studenata.
#ErasmusUpgrade je Erasmus+ KA3 dijalog s projektom koji su sastavili Donosioci odluka s podacima prikupljenim putem online upitnika s više od 1 000 odgovora, konzultacija uživo s volonterima iz 40 država članica ESN-a i doprinosima Ureda za međunarodnu suradnju. Rezultati konzultacija bili su razmotreni s donositeljima odluka uključenih u reviziju Erasmus+ programa tijekom događaja koji je okupio predstavnike 25 europskih zemalja, uključujući i one države koje nisu članice EU.
Zašto je ESN naspisao manifest s 13 točaka?
Erasmus Studentska Mreža (ESN) je najveća studentska udruga u Europi. Prisutna je u više od 1000 institucija visokog obrazovanja i ujedinjuje više od 500 lokalnih udruga u 40 zemalja. Više od 15 000 volontera brine se za međunarodne kolege pod motom "Studenti pomažu studentima". ESN radi na stvaranju više mobilnog i fleksibilnog obrazovanja podupiranjem i razvijanjem studentske razmjene s različitih razina i pružanjem interkulturalnog iskustva.
Prevele: Željka Gligora i Vedrana Kovačić (članovi nacionalnog medijskog tima - CROmCom) Lektorirali: Željka Gligora, Filip Cirkvenčić i Vedrana Kovačić (članovi nacionalnog medijskog tima - CROmCom) Redizajn: Vedrana Kovačić (predstavnica za odnose sa javnošću ESN-a Hrvatska)
Follow us